Felicitări ANDREEI MAHU, elevă în clasa a XI-a la Liceul de Creativitate și Inventică „Prometeu-Protalent”, profesor coordonator Lungu Angela,  pentru prestația deosebită,
                                                                                                                 LOCUL I
                                                        în cadrul Concursului  literar  „La izvoarele înțelepciunii”, etapa republicană!

În scopul promovării lecturii și familiarizării elevilor cu viața și activitatea personalităților din literatură, cultura, istoria națională și universală, Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova și Biblioteca Națională pentru Copii ”Ion Creangă”, Chișinău,  a organizat  în anul 2020, ediția a XXX-a  a Concursului  literar  ,,La izvoarele înțelepciunii”, dedicată scriitorului  Lucian Blaga, de la a cărui naștere se împlinesc 125 de ani.
       Competiția a întrunit 70 de finaliști ai etapei raionale/municipale, care și-au exprimat calitatea de cititor avizat și înalta prețuire pentru creația lui Lucian Blaga.
       Le mulțumim organizatorilor și membrilor juriului pentru aprecierile frumoase, pentru promovarea valorilor general-umane prin cultură!
                                                        Dragă Andreea, te așteaptă alți munți ai cunoașterii să-i escaladezi! Succes!