Pasionați de lectură, entuziasmați de a descoperi orizonturi noi prin universul cărții, cititori avizați care polemizează și (re)creează   opera literară – aceștia sunt talentații noștri elevi, premianții Lecturiadei publice pentru seniori și juniori, ediția a XVIII-a, desfășurată pe 06 noiembrie 2020, online.

         Concursul a fost organizat de DGETS Chișinău,  în parteneriat cu Instituția Privată „Da Vinci”, și a întrunit 1097 de iubitori ai literaturii  care au demonstrat înalte competențe lectorale.

         Îi felicităm pe toți cititorii acestei ediții care au (re)descoperit creația lui Roald Dahl, „Marele uriaș prietenos” (clasa a V-a), romanul „Insula misterioasă” de Jules Verne (cl. a VI-VIII-a) și  „Zahei orbul”, romanul lui Vasile Voiculescu (cl. a IX-XII-a).

Învingătorii noștri sunt;

Mahu Andreea, clasa a XI-a, profesor coordonator Lungu Angela,  locul II;

Roșca Emil, clasa a V-a „B”, profesor coordonator Danilov Dina, locul III;

Rotari Cătălina, clasa a V-a „B”, profesor coordonator Danilov Dina, locul III;

Danu Paulina, clasa a V-a „B”, profesor coordonator Danilov Dina, locul III;

Lemeșca Vlada, clasa a IX-a, profesor coordonator Danilov Dina, mențiune;

Dragi prieteni ai cărții, să trăiți bucuria lecturii!