„A învăța să mergi te eliberează. A învăța să dansezi însă, îți dă cea mai mare libertate: de a exprima cine ești cu întregul tău corp.”
Rabindranath Tagore

Deși are doar 9 ani, Ilinca Donici, eleva clasei a III-a „B” , Liceul de Creativitate și Inventică „Prometeu-Protalent”, a descoperit libertatea oferită de acest frumos sport, dansul.  Prin mișcări grațioase, precizie și tehnică, dă viață unui întreg univers! Perseverența, munca, responsabilitatea, talentul îi sunt încununate de numeroase premii la concursuri naționale și internaționale.

Elevă exemplară, cititoare înfocată, dansatoare talentată, Ilinca își trăiește în fiecare zi visul de copil care face lumea mai frumoasă.

Performanțe:

2018

Locul ll (dans stil liber mini) Campionatul Moldovei a dansului modern și de estrada 20-21 ianuarie.
Locul l (free dance mini) Campionatul Ucrainei ,,Dance Festival Grand Prix” 1 aprilie.
Locul l (dance show mini) Campionatul Ucrainei ,,Dance Festival Grand Prix” 1 aprilie.
Locul l-ll (street dance show mini) Cupa Moldovei 2018 12-13 mai.
Locul ll (dans stil liber mini) Cupa Moldovei 2018 12-13 mai.
Locul lll Moldova Dancesport Federation ,,Gloria”.
Diploma de onoare pentru participarea activa în cadrul proiectului TV ,,Scăpărici”,difuzat la Noroc TV.
Diploma pentru participarea la programul artistic în cadrul Salonului Internațional De Carte Pentru Copii și Tineret, Ediția a XXll-a.
2019
Locul l (disco mini) Campionatul National a dansului modern și de estrada 2-3 februarie.
Locul l (street dance show mini) Campionatul Național FDMEM 2-3 februarie.
Locul l (street dance show mini) Cupa Moldovei 2019 12mai.
Locul l (street dance show mini) Campionatul Național FDMEM 1-2 februarie.
Locul l (dans de copii mini) Campionatul Național FDMEM 1-2 februarie.
Diploma pentru participarea activa și rezultate remarcabile in perioada procesului de educație online Ansamblu Vocal ,,DoremiShow”.