Totul va fi bine!

Liceul de Creativitate și Inventică ,,Prometeu-Protalent” a preluat exemplul Campaniei ,,Totul va fi bine”, inițiată de către cei din Italia și România. Astfel, au încercat să dea culoare străzilor orașului. Mai exact, Campania ,,Totul va fi bine” a ajuns și la Chișinău.
Cadrele didactice ale Liceului de Creativitate și Inventică ,,Prometeu-Protalent” susțin această inițiativă și îi îndeamnă pe elevi să creeze diferite desene în care să fie evidențiat curcubeul, semn al păcii , al comuniunii, al frumosului, dar, totodată, și un ,,semn ceresc” care aduce binele, pacea și prosperitatea. Numit metaforic ,,zâmbetul lui Dumnezeu din spatele lacrimilor cerului“, curcubeul este, din punct de vedere științific, un fenomen optic, menit să ne aducă un strop de culoare. Cu siguranță, această inițiativă va aduce o rază de soare în sufletele dominate de panica provocată de noul coronavirus. Copiii din clasele primare, ajutați de părinți, au vrut ca străzile pustii ale orașului lor să prindă culoare, dar și și un zâmbet. Chiar dacă nu știu atât de multe, micuții au ales varianta potrivită împotriva luptei cu noul COVID 19 – un curcubeu însoțit de mesajul sugestiv ,,Totul va fi bine !’’.

„Totul va fi bine!” e mesajul optimist din partea elevilor Liceului de Creativitate și Inventică „Prometeu-Protalent”