Pe data de 28.XI. 2020, a avut loc cea de a X-a ediție a concursului de fizică „IN MEMORIAM MIHAI MARINCIUC”, organizat de Asociația Obștească ICAR, în parteneriat cu Liceul Teoretic „Mihai Marinciuc”, Universitatea Tehnică a Moldovei și Fundația Soros Moldova. În prestigioasa competiție, care s-a desfășurat în acest an în mediul virtual, s-au înscris 508 participanți din 55 de insituții școlare.

Ne bucură numărul mare a  pasionaților de fizică, precum  și faptul că    promovează, și prin acest concurs,  principiile științei și ale demnității  ca omagiu adus distinsului profesor de fizică Mihai Marinciuc.

Îi felicităm pe elevii Liceului de Creativitate și Inventică „Prometeu-Protalent” Popescu Mihai, clasa a VI –a, locul III, și Apostol Marc, clasa a XII-a – mențiune, ambii coordonați de dl profesor de fizică Sergiu Șargarovschi, pentru perseverență, muncă de echipă, performanță!