„ Cum să te îndrăgostești de o carte?” este genericul activității realizate de elevii din clasa a VI-a.
Citești pe îndelete, cu răbdare, cu multă pasiune, până când cartea devine o parte din tine – un prieten căruia îi poți mărturisi orice secret.

Elevii din clasa  a VII-a de la Liceul de Creativitate și Inventică „ Prometeu – Protalent” ne invită la lectură prin citatele personalităților.
„ Bine ați făcut că ați scris toate acestea la timp… ” (M. Sorescu)
Sunt mărturii pe care ni le-au lăsat înaintașii noștri. E de datoria noastră să continuăm parcursul frumos al Cărții.

Încercând să le deschidă pofta de literatură cititorului între 10 și 14 ani, Care-i faza cu cititul? aduce laolaltă 25 de texte prin care mari scriitori români ai momentului își povestesc primele pasiuni pentru cărți.
Acest mesaj ne-a inspirat și ne-a provocat pe noi, elevii din clasa a VIII-a, să scriem și să promovăm lectura, printr-un eseu.