fa     Pe 22 ianuarie, la Liceul de Creativitate și Inventică „Prometeu-Protalent”, au continuat activitățile dedicate lui Mihai Eminescu. De data aceasta, atmosfera de sărbătoare a fost creată de elevii claselor a V-VII-a, care și-au exprimat prețuirea pentru iubitul poet în cadrul recitalului de poezie cu genericul „Eminescu-i România tăinuită în cuvânt”. Elevii clasei a XII-a Marc Apostol, Andreea Petrov și Daniel Danila, în rol de prezentatori, ghidați de doamna profesoară Melnic Tatiana, șefa comisiei metodice Științe socioumanistice, au deschis festivitatea și au legat frumos teme, motive, emoții, suflete într-o atmosferă vibrantă în care elevii au impresionat prin sinceritatea recitării.
     Tinerii declamatori  și-au manifestat calitățile actoricești, au recitat cu multă căldură, cu pătrundere, poezia lui Eminescu a răsunat când tremurătoare, când cutremurătoare! Membrii juriului, dl Aurelian Silvestru, directorul – fondator al Liceului de Creativitate și Inventică „Prometeu-Protalent”, dl Constantin Mariniuc, director adjunct pentru instruire,  și dna Angela Lungu, director adjunct pentru Științele comunicării, au deliberat îndelung stabilind următorul clasament:

Locul I
Danu Paulina, clasa a V-a „B”, profesor Danilov Dina;
Iațco Melisa, clasa a V-a „A”, profesor Danilov Dina;
Revenco Andreea, clasa a V-a „C”, profesor Croitoru Nelea;
Gherlac Maria, clasa a VI-a, profesor Melnic Tatiana;
Onică Bianca, clasa a VI-a, profesor Melnic Tatiana;
Munteanu Camelia, clasa a VII-a, profesor Melnic Tatiana;

Locul al II-lea

Cazacu Raluca, clasa a V-a „B”, profesor Danilov Dina;
Glavațchi Gheorghe, clasa a V-a „A”, profesor Danilov Dina;
Nosaci Evelina, clasa a VII-a, profesor Melnic Tatiana;
Iacub Melisa, clasa a V-a „A”, profesor Danilov Dina;
Lungu Lavinia, clasa a VII-a, profesor Melnic Tatiana;
Sărătură Lucian, clasa a V-a „A”, profesor Danilov Dina;
Grițcan Alexandru, clasa a V-a „C”, profesor Croitoru Nelea;

Locul a III-lea

Suruceanu Călin, clasa a V-a „C”, profesor Croitoru Nelea;
Racovcen Cristina, clasa a VI-a, profesor Melnic Tatiana;
Grama Cristina, clasa a V-a „A”, profesor Danilov Dina;
Munteanu Ilinca, clasa a V-a „C”, profesor Croitoru Nelea;
Rotari Cătălina, clasa a V-a „B”, profesor Danilv Dina;

Mențiune

Dogaru Oana-Monica, clasa a V-a „A”, profesor Danilov Dina;
Iachimov Laura, clasa a V-a „C”, profesor Croitoru Nelea;
Don Camelia, clasa a V-a „C”, profesor Croitoru Nelea

          „Zodia-i grea
          De om şi stea
          Cheamă prin vremi şi ne-adună:
          Codrii cu brazi,
          Ieri şi cu azi,
          Neamul cu doina-mpreună.”

Arcadie Suceveanu, „Colind pentru Eminescu”