Liceul de Creativitate și Inventică „Prometeu-Protalent” s-a înscris cu entuziasm în concursul republican de secenete „Personaje crengiene”, organizat de Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă”, în cadrul proiectului „Festivalul „Zilele Creangă”, în perioada aprilie-mai 2021.

      Vă invităm să vizionați filmul echipei noastre „D-ale lui Creangă”, scenariu și regie -Diana Decuseară – Onica, artistă emerită, conducătoarea cercului dramatic din liceul nostru, să savurați jocul actoricesc al elevilor de clasa a III-a „B”: Melisa Pricop, Iana Onică, Bogdan Grigoroi, Adelina Matros, Ilinca Donici, Miriam Corman, Daniel Cojocaru, Gabriel Lițcan, Dan Cojocaru, Ariana Carauș, să-l admirați pe Daniel Danila, elevul clasei a XII-a, interpretând rolul lui Ion Creangă.

     Ne exprimăm astfel recunoștința și prețuirea pentru Ion Creangă, mereu viu, mereu actual, povestitorul fără pereche al vieții urzite din file de aur ale copilăriei, din  năzuința cutezătoare a zborului peste fire, din  doruri și dragoste pentru  huma strămoșească.