Ziua internațională a iei e sărbătorită în Liceul „Prometeu-Protalent”, în țara noastră, dar și în peste 50 de țări de pe continentele globului.

    Pentru al șptelea an consecutiv, frumoasa inițiativă a doamnei profesoare de limbă și literatură română Tatiana Melnic, șefa Comisiei metodice Științe socioumanistice, îmbracă ziua de 25 mai în haină de sărbătoare, cinstind portul românesc, tradițiile, obiceiurile consfințite de veacuri și transmise cu dragoste și prețuire generațiilor care vin.  Și dacă nu se poate juca o horă tradițională di cauza pandemiei, a fost una a spiritului înalt în care ne-am unit cu toții inimile, în ritmuri muzicale autentice revărsate peste suflele noastre de ansamblul elevilor „Prometeu” și de cel al cadrelor didactice – „Crăițele”, de talentata familie Țăranu.

   Ziua iei la Liceul de Creativitate și Inventică „Prometeu-Protalent” este ziua bucuriei, a entuziasmului, a demnității,!

   Mulțumim tuturor colegilor, elevilor, părinților care contribuie la promovarea tradițiilor și valorilor srtămoșești!

Felicitări, sănătate, bucurii și multe sărbători în continuare!