Dragi prieteni!

     Ne bucurăm să anunțăm aparția unui nou număr al revistei pentru tinerii europeni „EUREKA! EVRICA!”, nr. 6. Vă invităm să citiți un tulburător interviu realizat de Ionuț Dobzeu, elev în clasa a IX-a,  cu bunicul său, regretatul om de cultură Nicolae Dabija. Andreea Mahu din cl. a XI-a  vă va ajuta să descoperiți ce au în comun popularul film de pe Netflix „Gambitul doamnei” și romanul lui Vladimir Nabocov „Apărarea Lujin”. Veți afla de ce Turnul de Apă din Chișinău este locul preferat al Andreei Magola, elevă în clasa a X-a, și care este secretul stării de bine împărtășit de Sebastian Leșco, elev în clasa a VIII-a.

    Ce trăiesc adolescenții, ce visuri își construiesc, ce pasiuni au, dar și ce experiențe s-au disiminat în cadrul Conferinței internaționale cu genericul „Europa suntem noi”, desfășurată în format online, la care au participat elevii Liceului de Creativitate și Inventică „Prometeu-Protalent”, alături de alți tineri europeni – aflați din revista „EUREKA!EVRICA!”

Lectură plăcută!