„Putna 1871: Serbarea tuturor românilor”. Organizatorii concursului „ Spune-mi o poveste pentru suflet”  au anunțat câștigătorii celei de a douăsprezecea ediții  a concursului cu tema su-menționată.  Și de data aceasta elevii de la Liceul de Creativitate și Inventică „Prometeu-Protalent” au confirmat faptul că sunt foarte responsabili, creativi, originali și acceptă cu bucurie provocările culturale lansate de Ioana Revnic și echipa SOPS, cărora le mulțumim pentru temele de suflet.

     Mulțumim cadrelor didactice, părinților pentru colaborarea fructuoasă în a crește copiii în spiritul valorilor naționale și general- umane.

     Îi felicităm cordial pe învingătorii noștri:

          Secțiunea Literatură:

  Malai Alexandru, clasa a III-a „B”, învățătoare Mariniuc Eugenia, Locul I;

  Dabija Patricia, clasa a II-a „E”, învățătoare Adespea Liuba, Locul al II-lea ;

   Lițcan Gabriel, clasa a III-a „B”, învățătoare Mariniuc Eugenia, Locul al III-lea;

         Secțiunea „Arte plastice”

  Donici Ilinca, clasa a III-a „B”, profesor Schițco Romeo, Locul al II-lea ;

     Surpriza o constituie faprul că învingătorii acestei ediții vor fi premiați chiar la Mănăstirea Putna, în cadul ceremoniei de aniversare a 150 de ani de la Prima Serbare a românilor de pretutindeni.

Dragi elevi, s-a anunțat tema lunii iunie! Vă dorim inspirație și success!