Tinerii cititori ai clasei a V-a de la Liceul de Creativitate și Inventică „Prometeu-Protalent”, ghidați de doamnele profesoare de limbă și literatură română Dina Danilov și Nelea Croitoru, au răspuns cu bucurie provocărilor culturale lansate de organizatorii Concursului școlar online la Limba și literatura română „Lecturiada publică pentru  juniori și seniori”. Cartea propusă pentru această categorie a fost „Războiul care mi-a salvat viața” de Kimberly Brubaker Bradley, cu întrebări din literatură, istorie, geografie și psihologie.

   Felicităm echipa „Protalent” pentru rezultatul obținut, mențiune, și pentru cea mai mare victorie – creativitatea, originalitatea, promovarea lecturii de calitate ca stil de viață !

Succes, dragi elevi! Călătoria în universul fascinant al Cărții abia începe !