Pe  25.09.2021, la Belgrad, Serbia, avut loc Campionatul internațional de Karate, Kyokushinkai Karate , la care elevul Liceului de Creativitate și Inventică „Prometeu-Protalent” Emil Roșca, clasa a VI-a „B”, a obținut o performanță extraordinară – LOCUL I !
Emil este un elev exemplar, cu rezultate academice remarcabile, cu premii la diferite materii școlare și cu un palmares impresionant în sportul de suflet, karate, pe care îl practică de 6 ani.
Participant și învingător al mai multor campionate naționale ale Moldovei, Ucrainei, Rusiei, Serbiei, Emil are aspirații înalte, dar și multă perseverență, determinare, autodisciplină prin care transformă visul în realitate.

Felicitări, dragă Emil, și mult succes la Campionatul European de Karate din Polonia!