Recent, la Komenda, Slovenia, a avut loc Campionatul de internațional de Judo, categoria de vârstă 7-15 ani, la care au participat și sportivii de la școala specializată de judo „Oleg Crețu” din Chișinău. Echipa Republicii Moldova a înregistrat rezultate spectaculoase -28 de medalii- și s-a clasat pe locul I, depășind în clasament Italia, Germania, Croația, Serbia, Bosnia, Slovenia și Austria.

Îl felicităm pe Leonard Andrieș, membru al echipei și elevul cl. a II-a „C” de la Liceul de Creativitate și Inventică „Prometeu-Protalent”, pentru  remarcabila performanță -medalia de aur! Efortul orelor intense de antrenament, perseverența, responsabilitatea, spiritul de echipă, talentul l-au clasat pe elevul exemplar pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.

Succese mari în continuare, Leonard Andrieș ! Te așteaptă noi provocări și noi victorii!