Elevii Liceului de Creativitate și Inventică „Prometeu-Protalent” participă de mai mulți ani la concursul „Plăcerea lecturii și arta privirii”, organizat de Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu” din Iași, România, în cadrul proiectului „Spiritul critic în context actual, european” și de fiecare dată au obținut premii.

Și în acest an, lucrările de concurs ale elevelor Colbea Nicoli și Beleuță Amelia din clasa a VIII-a „B”, profesor  Tatiana Melnic, și Cazacu Raluca-Cristiana din clasa a VI-a „B”, profesor  Dina Danilov, au răspuns rigorilor concursului și au fost apreciate de juriu respectiv cu locul II, locul III și mențiune.

Concursul  a prevăzut redarea fotografică/plastică a textului literar prin crearea de postere  precum și comentarii cu referire la  asocierea între imagine și text.

Considerăm că imaginile au configurat sens global mesajului și au avut capacitatea de a transmite informații care nu pot fi redate verbal.

Felicitări, dragi elevi!

Felicitări, stimate doamne profesoare Tatiana Melnic și Dina Danilov!