Trofim Cornelia, eleva clasei a V-a „C” a Liceului de Creativitate și Inventică „Prometeu-Protalent” a fost distinsă cu Medalie de Argint la Turneul Internațional de Gimnastică Ritmică „Spring Cup”, care a avut loc în perioada 11-12 mai 2023 la Arena Chișinău.
Cornelia a impresionat publicul prin grație și rafinament la două dintre cele cinci discipline – cerc și mingea, dovedind că posedă elemente creative de balet, combinate armonios cu mișcările specifice gimnasticii.
În cadrul competiției au participat 400 de sportive din 5 țări, cu vârste cuprinse între 5 și 14 ani.
Bravo, Cornelia! Ești mândria noastră nu doar pentru succesele la gimnastica ritmică, dar și pentru rezultate excelente la învățătură, inclusiv pentru talentul demonstat în cadrul cercului dramatic, condus de doamna Diana Decuseară-Onică, artistă emerită a Republicii Moldova.
Felicitări antrenorilor, profesorilor și părinților!
Nota bene: Cea de-a VI-a ediție a Turneului International de Gimnastică Ritmică „Spring Cup” 2023 a fost organizată cu ocazia Zilei Sportivului și a Mișcării Olimpice, sărbătorită în Republica Moldova în a treia zi de sâmbătă a lunii mai.