Remarcabila lucrare literară „Redescoperire” a Loreliei Gribincea, eleva clasei a X-a „A” (îndrumătoare doamna Tatiana Melnic, profesoară de limba și literatura română) a Liceului de Creativitate și Inventică „Prometeu-Protalent”, apreciată cu Premiul II la secțiunea proză a Concursului național de literatură „Moștenirea Văcăreștilor” (Târgoviște, 2-3 noiembrie 2023), a văzut lumina tiparului în volumul „Festivalul-Concurs Național de Literatură „Moștenirea Văcăreștilor”, laureații ediției a 55-a, apărut recent la editura Bibliotheca, Târgoviște, 2023.  

Felicitări, dragă Lorelia! Pasiunea și dedicația ta pentru cuvântul scris, pentru lectură și cultură, în genere, ne bucură foarte mult. Îți dorim succese în continuare!

Exprimăm alese aprecieri și calde mulțumiri, distinsei profesoare doamnei Tatiana Melnic, pentru vocația cu care cultivă dragostea discipolilor pentru limba română.