Elevii Liceului de Creativitate și Inventică „Prometeu-Protalent” au participat pe data de 21 ianuarie 2024, la Olimpiada de chimie, etapa de sector, organizată de DGETC a Consiliului Municipal Chișinău. În cadrul competiției ei au obținut următoarele rezultate:

Bolgari Sava, clasa  a IX-a, locul  III;

Garaba Maxim, clasa a IX-a, locul III;

Druță Marius, clasa a X-a, locul III;

Cecoi Mădălina, clasa a XII-a, locul III;

Statii Sergiu, clasa a X-a, mențiune;

Aghenie Cătălina, clasa a X-a, mențiune;

Țîgulea  Evelina, clasa a XI-a, mențiune;

Iaroșevschi Anastasia, clasa a XII-a, mențiune.

Dragi elevi, pasiunea voastră pentru această disciplină ne bucură foarte mult și suntem convinși că e o alegere foarte bună. „Chimia, spunea marele Goethe, este o ştiinţă care va avea asupra vieţii o influenţă imensă şi o amplă aplicare.” Vă dorim succese în continuare!

Menționăm că elevii au fost pregătiți și ghidați pentru participarea la Olimpiadă de doamna Victoria Heghea, profesoară de chimie, căreia îi mulțumim și-i suntem recunoscători pentru efort și devotament profesional.