Consiliul elevilor al Liceului de Creativitate și Inventică „Prometeu-Protalent” au inițiat campania „Școala faptelor bune”, care s-a desfășurat în perioada 1-20 decembrie 2024. Campania a prevăzut colectare de rechizite școlare, cărți cu povești, cărți de colorat, jocuri educative, jucării, produse de igienă, alimente neperisabile, articole de vestimentație etc., destinate copiilor cu nevoie speciale de la „Unitatea de educație incluzivă” din cadrul Liceului Teoretic „Petre Ștefănucă” din Ialoveni. Prin această activitate, Consiliul elevilor și-a dorit ca spiritul Crăciunului să lumineze sufletele copiilor, care au nevoie într-o măsură mai mare de sprijin, comunicare și căldură sufletească.

Ca înainte de fiecare Crăciun, campania a avut un amplu ecou în inimile elevilor din toate clasele Liceului „Prometeu-Protalent”, care s-au mobilizat exemplar pentru a face acest gest plin de umanitate. Totodată, ei i-au motivat să se implice pe părinți și bunici, și împreună au reușit să creeze   momente de reală bucurie pentru beneficiarii gestului lor caritabil.

Mai mult de atât, un grup de eleve din clasa a IX-a, însoțite de doamna Fevronia Maler, profesoară de limba franceză și doamna Domnica Gînu, bunica lui Nicu Chișcă, membru al Consiliului elevilor și al echipei organizatorilor acestei campanii, reprezentantă a Fundației Lumos Moldova au mers la liceul din Ialoveni, unde, pe lângă înmânarea cadourilor, au comunicat, au dansat și au petrecut momente de neuitat împreună cu copiii cu deosebite nevoi speciale.

„A fost un proiect de suflet, realizat cu multă dragoste. Mulțumim doamnelor profesoare Angela Lungu, Fevronia Maler și doamnei Domnica Gînu, pentru implicare și coordonare”, au declarat reprezentanții Consiliului elevilor de la LCI „Prometeu-Protalent”, fapta cărora ne-a amintit de Colindul marelui compozitor Ciprian Porumbescu: „Acum te las, fii sănătos,/ Și vesel de Crăciun./ Dar nu uita, când ești voios,/ Române, să fii bun!”

În ziua finală a campaniei „Școala faptelor bune”, 20 decembrie, Consiliul elevilor a organizat și ziua „Christmas Dress Code”, încurajându-și colegii să poarte haine și accesorii ce amintesc de splendoarea sărbătorilor de iarnă.

Crăciun fericit, dragilor! Sunteți minunați, creativi și buni la suflet!