Străduința, perseverența și dragostea pentru limba maternă i-au adus Ameliei Maximov din clasa a IX-a „C” a Liceului de Creativitate și Inventică „Prometeu-Protalent” PREMIUL II la Olimpiada Republicană la Limba și Literatura Română (limba de instruire), care a avut loc în perioada 30 aprilie – 2 mai 2026. Eleva noastră a concurat cu 190 de elevi din întreaga republică, fiind unul din cei 40 de premianți ai Olimpiadei.
Premianta a beneficiat de sprijinul și îndrumarea doamnei Angela Lungu, profesoară de limba și literatura română, grad didactic superior, director adjunct instruire, ai cărei discipoli ne bucură mereu cu rezultate excelente la concursurile la care participă.
Felicitări pentru această performanță deosebită, Amelia!
Felicitări, stimată doamnă profesoară Angela Lungu! Excelența se obține cu mare efort, profesionalism și dedicare, fapt pentru care vă suntem recunoscători și vă mulțumim.
Nota bene: deținătorii diplomelor de gradul I, II și III în cadrul olimpiadelor republicane la disciplinele școlare desfășurate în anul absolvirii, pot obține nota „10” (zece), din oficiu, la proba de examen la aceeași disciplină, în cadrul examenelor naționale de absolvire din învățământul general.